Kirjoitin muutama viikko sitten, että menen vetämään pari Taidetestaajat-päiväkonserttia Mikkeliin ja sen lisäksi iltakonsertin ja vielä nokkahuiluklinikankin innokkaimmille. No, tämä toteutui kuluneella viikolla ja oli todella kivaa! Tuli taas kehittelemälleni Nokkahuiluguru-konseptille käyttöä :)
Mikkelin kaupunginorkesterin kanssa on kiva työskennellä! He ovat joviaali ja muuntautumiskykyinen porukka, jonka kanssa olen aiemminkin ollut tekemisissä.
Maanantaina ja tiistaina treenasimme, ja keskiviikkona oli esitysten vuoro. Klo 12 ensimmäinen Taidetestaajat-konsertti kasiluokkalaisille, klo 17 nokkahuiluklinikka ja klo 18 vielä kauden avajaiskonsertti kaikelle kansalle. Torstaina vielä toinen Taidetestaajat klo 12 ja tässä vaiheessa tuntuikin jo siltä, että töitä on tullut tehtyä!
Kaikki meni hienosti ja suunnitelmien mukaan. Ja nimenomaan kävi ilmi, että ennakkosuunnittelu on kaiken a ja o. Konserttiohjelman tarkka taimaus ja hyvä ohjelmasuunnittelu pitää yleisön hereillä ja kiinnostuneena! Konsertissa kuultiin seuraavat teokset:
Italialainen: Trotto
W. Brade: Pavane, Galliarda & Allemande
J. Van Eyck: Engels nachtegaeltje
M.-A. Charpentier: Prelude / Te Deum
A. Vivaldi: Konsertto op. 10 nro 2 RV 439 g-molli “La notte”
E. Krähmer: Variations sur un thème favori du Ballet Nina op. 20
G. Jacob: Suite for recorder and strings
K. Kondo: Super Mario Bros.
T. Rinne: Installation 2
Käärijä: Cha cha cha
Darude: Sandstorm
Arvioita konsertista pääsee lukemaan täältä:
Kiitos orkesterille, muille yhteistyökumppaneille ja yleisölle! Olipa kiva viikko :)

Comentarios